ClickCease
 

מדריך לנפגע בתאונת דרכים| מאת עו"ד סתיו כהן


במציאות בה אנו חיים , לא עובר יום ללא תאונות דרכים ולמעשה קיימת סבירות גבוהה להיפגע בתאונת דרכים במהלך החיים.

אם איתרע מזלך ונפגעת בתאונת דרכים יש מספר דברים שעליך לעשות על מנת לוודא כי בסופו של דבר תקבל את הפיצוי המקסימלי מחברת הביטוח. קיימים פרטים בעלי חשיבות רבה להתנהלות הנפגע מרגע התאונה.

במדריך זה ריכזתי את הדברים העיקריים שעל הנפגע לשים אליהם לב לאחר התאונה ואשר יגדילו באופן משמעותי את סיכוייו לקבלת הפיצוי המקסימלי המגיע לו בעקבות מצבו הרפואי והתפקודי כתוצאה מהתאונה.

יודגש כמובן, כי יש לבחון כל מקרה לגופו לפני נקיטת פעולה כלשהי, משפטית, רפואית או אחרת. ומומלץ להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום זה.1. פרטי האירוע:

יש לקבל את מירב הפרטים על התאונה לרבות פרטי כלי הרכב המעורבים, פרטי הביטוח, הנהגים, אם נכחו עדים רצוי לקבל גם את פרטיהם, מקום התאונה המדויק וכל פרט שנראה חשוב, עדיף לרשום, לצלם ולתעד מיד לאחר התאונה על מנת שלא לשכוח מאוחר יותר.

2. תיעוד הנזקים בתמונות

מומלץ לצלם את הנזק שנגרם לרכב מזוויות צילום שונות, כדי שניתן יהיה גם במועד מאוחר יותר ולאחר תיקון הרכב, להתרשם מעוצמת הפגיעה. כמו כן, רצוי גם (במידת האפשר) לתעד את נזקי הגוף שנגרמו, בעיקר שפשופים ומכות שטחיות, אשר עם הזמן מחלימים מבלי להשאיר כל סימן.

3. הטיפול הרפואי הראשוני

מיד לאחר פגיעה בתאונת דרכים יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בבי"ח , מרפאה לרפואה דחופה או רופא בקופת חולים .חשוב לעשות זאת סמוך ככל שניתן לתאונה מכמה סיבות, ראשית, כמובן, בכדי לבדוק את הנפגע ולהעניק לו טיפול רפואי מתאים, שנית, על מנת שיהיה בידיי הנפגע תיעוד של קרות התאונה.

חשוב לפרט בפני הצוות הרפואי, כיצד בדיוק קרתה התאונה, איפה, מתי?. בנוסף, הנפגע צריך להדגיש ממה בדיוק הוא סובל כתוצאה מהתאונה על מנת שגם לתלונותיו יהיה תיעוד. חשוב לוודא שהכל נרשם בדו"ח הרפואי, וכי הנפגע מקבל לידיו העתק של הדו"ח הרפואי שנערך.

4. דיווח למשטרה על קרות התאונה

על הנפגע לגשת לתחנת המשטרה ולהודיע על קרות התאונה בכדי לקבל אישור המשטרה עם פרטיהם של כל המעורבים בתאונה, לרבות פרטי הרכבים ופוליסות הביטוח. ללא אישור זה, לא ניתן יהיה לקבל את הפיצוי מחב' הביטוח.

5. הכנת התיק הרפואי

נזק גוף בדרך כלל לא מתגבש מיד עם קרות התאונה, לכן על הנפגע לפנות לרופאים המתאימים לאופי הפגיעה (אורטופד, נוירולוג ) ,לדאוג לקבל את כל הטיפולים הרפואיים הנחוצים, לבצע את הבדיקות הרלוונטיות ( צילום רנטגן CT, MRI, EMG ) ולוודא שהכל נרשם ומתועד בתיק הרפואי, חשוב להבהיר כי תביעת הפיצויים מתבססת על מה שמצוין במסמכים הרפואיים השונים, במקרה שהנפגע מוותר על בדיקה רפואית לאחר התאונה, לא תהיה לו כל אפשרות להוכיח לאחר מכן, מה היה מצבו לאחר התאונה, מה שיאפשר לחב' הביטוח לטעון לאחר מכן כי הפגיעה כלל לא הייתה ו/או הייתה מזערית ביותר. 6. איסוף קבלות/חשבוניות

חשוב לשמור על כל מסמך רפואי או אחר הנוגע לתאונה, כמו כן יש לשמור על כל קבלה/חשבונית הנוגעת להוצאות שנגרמו לנפגע כתוצאה מהתאונה, לרבות נסיעות לטיפולים, רכישת תרופות ועזרים רפואיים, עזרה במשק הבית וכמו כן לדאוג להעבירן לעורך הדין המטפל בעניין בהקדם האפשרי. עוד חשוב לשמור את תלושי השכר מלפני התאונה ואחריה, לעצמאים- שומות המס לתקופה שלפני ואחרי התאונה ולהעביר העתק מהם לעורך הדין .

7. התיישנות

נפגע תאונת דרכים יכול להגיש תביעתו עד 7 שנים ממועד התאונה. כאשר הנפגע הינו קטין, תביעתו תתיישן רק בהגיעו לגיל 25 (7 שנים לאחר הגיעו לגיל 18). אף על פי כן מומלץ שלא להתמהמה עם הגשת התביעה זמן רב מידיי לאחר התאונה שכן ככל שחולף הזמן, ההנחה תהיה שהפגיעה לא הייתה קשה שכן אחרת, התביעה הייתה מוגשת בשלב מוקדם יותר. מנגד, לא מומלץ להגיש את התביעה בסמוך למועד התאונה, אלה רק לאחר שנזקיו של הנפגע הגיעו לכדי גיבוש, וכי לא צפויה בעתיד החמרה במצבו הרפואי או הנפשי. מהסיבה שאם לאחר קבלת הפיצוי וסגירת התיק, תחול החמרה במצבו של הנפגע, לא ניתן יהיה יותר לפתוח את התיק ולתבוע פיצויים נוספים. חשוב לזכור, מועד ההתיישנות הוא עד ליום הגשת התביעה לביהמ"ש ולא לחברת הביטוח.

8. חשיבות הייצוג ע"י עורך דין

כאשר נפגע תאונת דרכים נמנע מלשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום זה, הוא עלול לפגוע בתביעתו ובסיכוייו לזכות בפיצוי מתאים.

ההצלחה של תביעות מסוג זה נעוצה בעיקר באיסוף וארגון חומר הראיות הרלוונטי, לרבות מסמכים רפואיים, דוחות חקירה, עדויות, תמונות, במינוי מומחה רפואי או אחר, המתאים ביותר לצורכי התיק וכמובן ידיעת החוק והפסיקה המתאימים. לאחר הפנייה לעורך הדין, חשוב לשמור על קשר רצוף איתו ולוודא שהוא מעודכן בכל הפרטים וההתפתחויות במצבו של הנפגע, הן מבחינה רפואית והן מבחינת שינויים במקום עבודתו, תפקידו, משכורתו או שעות עבודתו, כיוון ששינויים אלו יכולים להשפיע על תביעתו של הנפגע ועל שיעור הפיצוי לו הוא זכאי.

הנני מעניקה במתן שירותיי המשפטיים מסוג אלה ליווי צמוד ללקוח , הדרכה מקצועית וזאת על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.


תוכן האתר ניתן לציבור הרחב לתועלת קבלת אינפורמציה כללית בלבד, הוא אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי יחידני, הניתן על ידי עורך דין.